Powrót do szkół a pandemia koronawirusa

Powrót do szkół a pandemia koronawirusa

W ciągu tego miesiąca uczniowie mają powrócić do przedszkoli oraz szkół, aczkolwiek w dalszym ciągu wahanie budzi Covid-19, z którym świat walczy od początku roku. W marcu uczniowie przeszli na nauczanie ez wychodzenia z domów i na pewno była to jedna z przyczyn, dzięki którym daliśmy radę powstrzymać niekontrolowany rozwój pandemii w Polsce. Aczkolwiek czy pandemia dzisiaj jest tak zrównoważona, by przyzwolić uczniom na chodzenie na lekcje i otwierać szkoły, przedszkola oraz żłobki?

Każdy ma inne podejście do tematu

Nie istnieje łatwa odpowiedź, co może być najlepsze - puszczenie uczniów do szkół, czy przymus kontynuacji nauczania przez Internet. Przykładowo sceptycy i lekarze obstają, że to właśnie najmłodsi ekspresowo rozsiewają różnego rodzaju wirusy i bakterie, a budynki oświaty okazują się perfekcyjnym siedliskiem chorób. Dobrze każdy z nas to zna - na lekcje stawi się pojedyncze podziębione dziecko i w następnym momencie dużo więcej maluchów.

Z drugiej strony Sanepid zatwierdził całą masę procedur, do których muszą się stosować placówki oświatowe, aby móc przyjąć swoich podopiecznych znowu. Aczkolwiek czy możemy czuć się pewni, że najmłodsi uczniowie będą zachowywać dystans? Czy okaże się to idealnym konceptem, by spora grupa uczniów się znajdowała w jednej sali? Naukowcy są zdania, iż nie bardzo.

Na naukę zdalną marudzą niektórzy uczniowie a także opiekunowie. Przede wszystkim dotknęło to uczniów liceów, którzy obstają, iż przez kilka miesięcy zdalnej nauki wydają się o wiele gorzej przygotowani do matury (chociaż z drugiej strony w roku 2020 matura nie poszła jakoś najgorzej). Kluczowe okazuje się również to, że nie wszyscy uczniowie muszą mieć komputer i Internet. Wśród rodzin wielodzietnych zdarza się tak, że w domu znajduje się wyłącznie jeden komputerowy sprzęt. Opiekunowie będą mieć więc kłopot przy organizowaniu swoim latoroślom nauki w tym samym czasie.

Społeczne kwestie okazują się także kluczowe. Szkolne placówki będą istotnym czynnikiem w psychicznym rozwoju uczniów. Dzięki oświatowym placówkom uczymy się funkcjonowania wśród społeczeństwa i ponadto mamy możliwość zawierać relacje oparte na przyjaźni. Generalnie przy obecnej sytuacji sprawy życia społecznego są najmniej ważne, gdyż najmocniej kluczowe jest zdrowie dzieci, ich opiekunów i nauczycieli.

Najwięcej zależy od uczniów oraz opiekunów

Szerzenie się koronawirusa zależy przede wszystkim od tego, czy dzieci będą przestrzegały przepisów przykazanych przez sanepid oraz czy nauczyciele są w stanie to przestrzeganie obostrzeń przypilnować. Jedni dochodzą do wniosku, że wypuszczenie uczniów do placówek oświatowych spowoduje znaczny rozwój koronawirusa, zatem w efekcie placówki oświatowe będą zamknięte lada chwila. Wypada obserwować cały czas sprawę, bowiem z początku nadchodzącego miesiąca jeszcze dużo może się okazać.