Zmagania przeciwko zanieczyszczeniu

Zmagania przeciwko zanieczyszczeniu

Zaledwie parę dni temu było można obchodzić Dzień Czystego Powietrza.Z tej właśnie przyczyny należy nabrać odrobinę refleksji nawiązujących do ogromnego problemu, pojawiającego się w obrębie całego kraju. Mowa tu istotnie o smogu, który z pewnością może być dla całego społeczeństwa naprawdę niezwykle niebezpieczny. Nagromadzone toksyny, którymi oddychamy niemalże każdego dnia, mają bez żadnych wątpliwości do czynienia z rozpowszechnianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już bez mała rok. Jak wiadomo warto notorycznie nauczać czym jest zatrucie środowiska lub też jakimi metodami można z tego rodzaju problemem walczyć.


Z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku stacjach telewizyjnych został poruszony właśnie ten temat. Należy przede wszystkim być świadomym tego, że dzisiaj w Polsce zaczął się sezon grzewczy, a razem z nim powrócił też problem smogu. Skuteczne a także ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najkorzystniejszych sposobów na zapobieganie degradacji środowiska. Około połowę smogu w Polsce wyrabiamy sami w naszych domach, o czym zaznaczył Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie zniszczymy kotłów zanieczyszczających nam środowisko, nie rozwiążemy tego problemu.


W dodatku, w walkę z zanieczyszczonym powietrzem podłączył się też Zespołów Elektrociepłowni PAK. Prezes spółki Piotr Woźny oznajmił, że uskuteczniana przez wymienioną spółkę energia za mniej więcej 10 lat okaże się zeroemisyjna. Miejmy na uwadzę także fakt, że problem ze smogiem i z SARS-CoV-2 można ze sobą otwarcie połączyć. Plaga COVID początkowo pojawiła się w miejscach o bardzo wysokiej degradacji powietrza, czyli w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.


Jeżeli chodzi o smog bezsprzecznie trzeba też mieć świadomość tego, co w praktyce jest pierwszorzędną tego przyczyną. A zatem jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu wielu szkodliwych substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wymienionych właściwości jest niesamowicie ważna, głównie ze względu na nasze zdrowie a także otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.