Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

Od kilku dni w pasie obok granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, którym ujęto aż sto osiemdziesiąt trzy miast i wsi, więc określoną część rejonów województwa lubelskiego a także podlaskiego. Został on wprowadzony na trzydzieści dni na mocy nakazu prezydenta wydanego na wniosek rządu. Gabinet Mateusza Morawieckiego tłumaczył ustanowienie stanu wyjątkowego wydarzeniami na granicy z Białorusią a także poczynaniami dyktaturami Łukaszenki Aleksandra, prowadzącego "hybrydową wojnę", w której wykorzystywani są migranci. Zgodnie z opinią rządu polskiego migranci są przywożeni na granice przez służby białoruskiego reżimu. Wśród nich jest grupa, która już od kilku tygodni obozuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

W dodatku rząd sygnalizował także zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których blisko z Polską będzie ćwiczyć około 200 tysięcy żołnierzy białoruskich i rosyjskich. Według konstytucji, stan wyjątkowy można wprowadzić, kiedy w przypadkach istotnych niebezpieczeństw środki konstytucyjne są niewystarczające. Tymczasem zarządzenie prezydenta o nałożenie stanu wyjątkowego ma możliwość anulowania Sejm, dlatego już dziś zajmuje się sprawą.

Do polityków opozycji zwrócił się także szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, który mówił o elementach zagrożenia suwerenności naszego kraju i integralności granic naszego kraju. Oświadczył także, iż Białoruś kierowane obecnie przez dyktaturę prezydenta Republiki Białorusi, uskutecznia ogromną międzynarodową operację migracyjnej turystyki. Dodatkowo podkreślił, iż białoruski reżim uruchomił w ostatnim czasie połączenia z Libanem. Z kolei Siemoniak Tomasz, poseł KO poinformował, iż w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek o uchylenie rozporządzenia prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Podkreślił, że w uzasadnieniu rozporządzenia nie ma mowy o tym, że aktualne zagrożenie nie może być wycofane przy wykorzystaniu istniejących już środków. Ostatecznie Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia prezydenta o naniesieniu stanu wyjątkowego obok granicy z Białorusią.